Една от причините, поради които стрелбата с лък може да бъде a популярен спорт за залагане се дължи на разнообразието от дисциплини и участващи състезания, които могат да направят спортните залагания по-вълнуващи.
Когато става въпрос за стрелба с лък, има две основни дисциплини. Традиционната стрелба с лък се дефинира като стрелба без използване на никаква техническа помощ, а традиционните стрелци най-често използват дълги лъкове и извивки. Целевата стрелба с лък, от друга страна, е дисциплина за стрелба с лък, която изисква от атлетите да стрелят в цветни, кръгли мишени. Стандартните мишени са обозначени с десет равномерно разположени концентрични кръга със стойности на точки, вариращи от 1 до 10.
Има и много състезания и турнири по стрелба с лък, които да очаквате с нетърпение, като:
- ФИТА кръг е еднодневен турнир на открито, в който всеки стрелец има 144 стрели с 36 изстрела от всяко от четирите разстояния.
- ФИТА кръг на закрито, завършва с 30 стрели, изстреляни от разстояние 18 м от двата края. ФИТА кръговете на закрито използват 3-точкови мишени лица с диаметър 40 см (60 см за деца).
- Олимпийският кръг на ФИТА затваря с 36 стрели всеки край от 70 м до последния кръг.
- Вътрешните лиги, където отбори с трима стрелци се бият един срещу друг. Всеки стрелец изстрелва три стрели от обхват от 18 м, с ограничение във времето от две минути на край.
- Лигата на открито, в който участват отбори от трима души. Три стрели на всеки стрелец от всеки край, за общо три края, от 50 м до 80 см лице на мишена. Всички стрели трябва да бъдат изстреляни в рамките на три минути.
- Полева стрелба с лък се извършва навън. Кръглите мишени лица са съставени от 5 пръстена. Те са черни, като само вътрешният пръстен е златен и са посочени само 12 от 24-те разстояния.
- 3-D стрелба с лък имитира сценарии на лов. Стрелците стрелят по създания от пяна от неопределени разстояния.
- Японска стрелба с лък е известен като кюдо. Кюдо е много повече от просто стрелба и вкарване; става дума и за церемонията и духовните компоненти. Юми, кюдо лъкът, се различава значително от западните лъкове поради асиметричната си форма.
- Лов с лък, или ловът на дивеч с лък и стрела, както и риболовът с лък, са забранени в някои западноевропейски държави, включително Австрия и Германия. Въпреки това, ентусиасти и туристи в няколко страни могат да получат лиценз за лов с лък.